K.I.S.S. & H.O.T. na zajęciach Business English

  • by

Dzisiaj na naszym blogu gości Olga Czurakowska, właścicielka szkoły językowej Czurakowska Language Training. Olga w swojej szkole stawia na najwyższą jakość zajęć, bardzo dba o to, aby wszystkie zajęcia były w pełni dostosowane do potrzeb kursantów.

Było nam ogromnie miło, kiedy zgodziła się wziąć udział w naszej akcji.

W tym artykule odpowiedziała na kilka naszych pytań związanych z uczeniem Business English.

Co się zawsze sprawdza na Twoich zajęciach?

BBC One-minute World News https://www.bbc.com/news/av/10462520 Podsumowanie najważniejszych wiadomości ze świata w 60 sekund. Doskonały pomysł na: rozgrzewkę, powtórkę, small talk, przerywnik.

Korzyści?

To zadanie:

  • pomaga rozwijać umiejętność słuchania ze zrozumieniem,
  • oswaja Uczniów z autentycznym językiem,
  • gwarantuje najbardziej aktualne tematy i poczucie sukcesu u Kursantów.

Co więcej, sprawdza się idealnie na wszystkich poziomach zaawansowania i nie wymaga przygotowania od lektora. Wystarczy odpowiednio dostosować instrukcje.

Na niższych poziomach: wypisz 5 słów, które znasz zapisz 1 zdanie/ frazę z daną strukturą wymień nazwy krajów, które są wspomniane dowiedz się kto/ gdzie …

Polecenia dla bardziej zaawansowanych to np.: podsumuj wyjaśnij zinterpretuj przedstaw swoją opinię oceń przedstaw argumenty przeciwników przekonaj mnie, że … zaproponuj rozwiązanie

Jakie jest Twoje ulubione źródło, lub materiał, z którego często korzystasz?

Mój ulubiony materiał na zajęcia BE to reklamy.

Reklama jest wspaniałym tematem samym w sobie, ale spoty reklamowe można wykorzystać jako materiał autentyczny na zajęciach biznesowych, np. jako rozgrzewkę, wprowadzenie do tematu lub zagadnienie do dyskusji.

Dlaczego warto?

Reklamy: zawierają autentyczny język, nawiązują do tematów społecznych, biznesowych i kulturowych, tj. ogólnych, nietechnicznych, które dla Kursantów BE nierzadko stanowią największe wyzwanie, często przekazują nieoczywiste, ukryte znaczenia, odwołują się do emocji, angażują, wzruszają, bawią odbiorcę, prowokują do refleksji, dyskusji, krytycznego myślenia, kreatywności.

Specjalnie dla Was wybrałam kilkanaście spotów, które nawiązują do takich zagadnień Business English jak przywództwo, praca zdalna, kreatywność, sukces, negocjacje, rozmowa o pracę i wiele innych. Załączam także bazę uniwersalnych pytań, które można wykorzystać do dyskusji na różnych poziomach zaawansowania.

Sprawdźcie sami: https://padlet.com/olaczurakowska1/cljinzbvu8gdgb1t

Jaką wskazówkę masz dla początkujących lektorów Business English?

KISS Keep It Simple, Silly Istnieje mit, że miarą efektywności zajęć jest imponująca liczba różnorodnych „fajerwerków”, zwykle będących efektem wielogodzinnych przygotowań lektora.

Zupełnie się z tym nie zgadzam! Moje lekcje są HOT , ponieważ stawiam na Higher Order Thinking skills. Moi Uczniowie: analizują, oceniają, projektują rozwiązania, myślą krytycznie i kreatywnie

Kiedy planuję zajęcia, zawsze przyświeca mi myśl: Jak mogę poprowadzić mojego kursanta do celu i jednocześnie maksymalnie go zaangażować? Ustal cel i plan działania, stawiaj na proste, uniwersalne rozwiązania, które czynią Twojego ucznia podmiotem, a nie widzem na Twoich zajęciach.

Olga, dziękujemy Ci za tak wyczerpujące odpowiedzi na nasze pytania i mnóstwo ciekawych źródeł! A Was zachęcamy do obserwowania działalności Olgi na Facebooku: Czurakowska Language Training.

Pobierz darmowe karty na Business English
Pobierz karty TUTAJ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *