Brytyjski slang na Twoich lekcjach

  • by
uk slang, british english, slang, kolokwialne

Czy warto uczyć slangu? Zdania w tym temacie zdecydowanie są podzielone. Ale prawda jest taka, że slang to żywy język, którym na co dzień posługują się native speakerzy. Zatem na pewno warto uświadomić uczniów o istnieniu takich wyrażeń, które mogą pojawić się w rozmowie lub w ich ulubionym serialu.

A jeśli już zdecydujesz się wprowadzić go na swoich lekcjach, poniżej mamy dla Ciebie kilka wskazówek.

O czym warto pamiętać?

Sprawdź znaczenie. Upewnij się, że sam dobrze rozumiesz co oznacza dany zwrot. Najlepiej sprawdź znaczenie w kilku źródłach w internecie i na początek wybierz to najbardziej powszechne. Jak to możesz zrobić? W zwykłych słownikach online takich jak Cambridge i Oxford możesz znaleźć już wiele popularnych wyrażeń slangowych. Jednak zdecydowanie najpopularniejszym słownikiem “języka ulicy” jest Urban Dictionary. Ale naszym ulubieńcem ostatnio stał się Peevish.

Sprawdź użycie. Upewnij się, ze wiesz dokładnie jak i kiedy stosuje się ten zwrot. Dodatkowo, koniecznie sprawdź przykładowe zdania z tym zwrotem. W tym celu może przydać Ci się ludwig.guru . Ta strona przeszuka dla Ciebie internet i wyświetli najpopularniejsze zdania z wyrażeniem, które wpiszesz. No i oczywiście nie ma to jak stare, dobre Google! Czyli po prostu wygugluj sobie tę frazę i zobacz co się wyświetli.

Sprawdź wymowę. Koniecznie sprawdź wymowę i na którą sylabę pada akcent. Nie ufaj tylko swojej nauczycielskiej intuicji, w przypadku slangu może być bardzo zawodna. Jak to możesz zrobić? W każdym lepszym słowniku online jest opcja, gdzie możesz sprawdzić wymowę. Ale jeśli chciałbyś posłuchać tego wyrażenia bardziej w kontekście, z pomocą przychodzi Youglish. Po prostu wpisz tam szukane wyrażenie, a strona wyświetli Ci najpopularniejsze filmiki na YouTube z tym wyrażeniem. Co więcej, wyświetli Ci dokładnie czas, w którym osoba wypowiada to wyrażenie.

Pokaż w kontekście. Ucz slangu w kontekście i zaprezentuj jak najwięcej przykładowych zdań z użyciem danego wyrażenia, tak aby stało się ono naprawdę jasne. Tylko jedno zdanie może dać uczniom błędną lub niekompletną informację o użyciu tego wyrażenia. Mogą je po prostu źle zrozumieć, zwłaszcza, jeśli w ich języku ojczystym nie ma takiego odpowiednika.

Daj szansę na użycie. Daj uczniom szansę wykorzystać te wyrażenia i sam wykorzystuj je na lekcjach jak najczęściej. Slang to nie jest literatura piękna, po którą się sięga raz za czas, ale żywy język, którego się używa na co dzień. Na lekcji poświęconej slangowi postaraj się wykorzystać w swoich wypowiedziach jak najwięcej takich wyrażeń. A na każdej innej co jakiś czas “podrzuć” te najpopularniejsze. Możesz zacząć od najprostszych: kiedy uczniowie mówią Thank you, odpowiadaj: Don’t mention it!

Gdzie szukać takich wyrażeń?

Filmy, seriale, czasopisma, YouTube. Za każdym razem, gdy czytasz lub oglądasz coś brytyjskiego w oryginale, notuj sobie ciekawsze zwroty.

W naszym materiale Sod it! Mint edition zebraliśmy dla Ciebie 100 najpopularniejszych wyrażeń wraz z definicjami i ogromną ilością ćwiczeń. Możesz je od razu wykorzystać na swoich lekcjach.

Pomysły na ćwiczenia ze slangiem

Role plays. Slang to zdecydowanie język mówiony, więc scenki to świetny sposób na jego wykorzystanie w praktyce. Podziel uczniów na role, przedstaw prostą sytuację, np oboje są w pubie po ciężkim dniu pracy, daj każdemu uczniowi po jednym wyrażeniu do wykorzystania w konwersacji. Gotowe karty z takimi wyrażeniami znajdziesz w Sod it! Mint edition.

Dialogi do zdjęć. Rozdaj uczniom zdjęcia przedstawiające osoby w rozmowie. Do każdego zdjęcia dołącz kilka wyrażeń. Poproś uczniów aby ułożyli dialog pomiędzy osobami ze zdjęcia z wykorzystaniem tych wyrażeń.

Burza mózgów. Na początku lekcji, zaprezentuj kilka nowych wyrażeń, które chcesz wprowadzić. Poproś uczniów aby zastanowili się co te wyrażenia mogą oznaczać.

Błędne definicje. Uczniowie pracują w parach lub małych grupach. Rozdaj każdej grupie po 2 nowe wyrażenia. Ich zadaniem będzie stworzyć po 3 definicje do każdego wyrażenia. Dwie błędne i jedną prawdziwą. Niech uczniowie sami sprawdzą znaczenie wszystkich wyrażeń, podaj im tylko źródła, w których mogą to zrobić. Następnie każda grupa prezentuje swoje wyrażenia oraz definicje, a pozostali uczniowie muszą odgadnąć która jest prawdziwa.

Językowy Quiz. Uczniowie tworzą pytania do quizu na podstawie poznanych wyrażeń slangowych. Mogą to być pytania typu prawda/fałsz lub wielokrotnego wyboru. W Sod it! Mint edition przygotowaliśmy dla Ciebie 100 takich pytań do quizu.

Uzupełnij. Uczniowie tworzą zdania z wyrażeniami slangowymi, ale miejsce, gdzie powinno się znaleźć wyrażenie zostawiają puste. Następnie przekazują swoje zdanie osobie siedzącej po prawej stronie, której zadaniem jest uzupełnienie tego zdania.

Small talk. Świetnym sposobem na ćwiczenie slangu jest small talk. Na początku lekcji, zanim zaczniesz, nawet zanim zapytasz How are you? rozdaj każdemu uczniowi po jednym wyrażeniu. Teraz rozpocznij small talk. Zapytaj uczniów jak im minął tydzień, itp. Rozmawiacie w taki luźny sposób do czasu, gdy każda osoba wykorzysta swoje wyrażenie. W Sod it! Mint edition znajdziesz 100 gotowych kart z wyrażeniami slangowymi.

Kultura i język

Slang to nie tylko język, ale cały dodatek kulturowy. Przygotowując następną lekcję kulturową, np o Szkocji, czy Londynie, dodaj do niej kilka takich ciekawostek językowych z tego obszaru.

Wypróbuj brytyjski slang na swoich lekcjach

Jeśli Cię przekonaliśmy i masz ochotę wprowadzić wyrażenia slangowe na swoich lekcjach, wypróbuj nasz najnowszy materiał Sod it! Mint Edition.

Pobierz darmową próbkę TUTAJ.

Albo sprawdź dokładną zawartość TUTAJ.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *