Jak rozgadać nastolatków?

  • by

Praca z nastolatkami jest prawdopodobnie w takim samym stopniu wyzwaniem, jak i satysfakcją oraz przyjemnością!

Ale jeśli chodzi o konwersacje, sytuacja może wyglądać trochę inaczej. Na przykład tak: wchodzimy do klasy, zadajemy pytanie i praktycznie starzejemy się o 5 lat czekając na odpowiedź 😉 to tak trochę z przymrużeniem oka, ale wiecie o co chodzi! Rozgadać nastolatków to czasami naprawdę ciężka praca!

Ale na szczęście dzisiaj przychodzimy do Was z tym artykułem, jak Thor ze swoim mjolnir!

Po pierwsze i najważniejsze chcielibyśmy powiedzieć, że ucząc nastolatków idealnie byłoby rozmawiać tylko na te tematy, które ich interesują. Ale wiemy, że ucząc nastolatków trzeba w dużym stopniu wziąć pod uwagę tematy oraz słownictwo, które jest w rozkładzie materiału ich kursu. Zwłaszcza, jeśli jest to kurs przygotowujący do egzaminu. Ale to nie przeszkodzi w tym, aby co jakiś czas, dla rozrywki podrzucić temat, który ich rzeczywiście może zainteresować.

No dobrze, ale jeśli już przez większość czasu skazani jesteśmy na tematy nałożone na nas z góry, to co wtedy?

Poczytajcie!

Ciekawe pytania, na które chce się odpowiadać. Nudny temat łatwo odczarować tworząc ciekawe pytania. No, ale łatwiej powiedzieć niż zrobić!

Jak tworzyć ciekawe pytania? Najlepiej zapytaj swoich uczniów o to, co kojarzy im się z danym tematem. Co im przychodzi na myśl. Zrób burzę mózgów. Z tego, co Ci wyjdzie wybierz te najbardziej nieoczywiste frazy i ułóż z nich pytania do dyskusji. Job done! A jeśli nadal masz wątpliwości, poproś swoich uczniów, żeby to zrobili.

Convo Pack: Teens

Różnorodność ćwiczeń. Jeśli pracujesz z repetytorium to na pewno jednym z największych problemów dla Ciebie jest przewidywalność. Zwykle każdy rozdział i ćwiczenia wyglądają bardzo podobnie, co na pewno nie pomaga utrzymać zainteresowania uczniów. Ale jest na to dobry sposób – wystarczy trochę zamieszania! Czyli postaraj się urozmaicić ćwiczenia choć trochę. Czasami wystarczy nawet krótka rozgrzewka lub jakiś drobny przerywnik, który przy okazji może posłużyć do przećwiczenia słownictwa.

Convo Pack: Teens

Zdjęcia, które dają do myślenia. Jeśli pracujesz z podręcznikiem, w którym zdjęcia nie są zbyt zachęcające do opisu lub dyskusji, zaopatrz się w swój zestaw. W Internecie jest mnóstwo stron, z których możesz pobrać piękne darmowe zdjęcia, np: Pixabay, Unsplash, Pexels. Pamiętaj tylko, że to, co Tobie może wydać się ciekawe, niekoniecznie może takie być dla Twoich uczniów. przy wyborze zdjęć dla nastolatków najlepiej trzymać się tej zasady: im dziwniejsze, tym lepsze.

Convo Pack: Teens

Rywalizacja. Wprowadź na swoje zajęcia trochę rywalizacji, nawet takiej pokojowej. Czasami do prostej dyskusji wystarczy tylko dodać limit czasu. Najprościej: jeśli chcesz, aby uczniowie prowadzili dyskusję jak najdłużej, podziel ich w pary, podaj temat do dyskusji lub pytanie. Para, która będzie rozmawiać (po angielsku!) najdłużej, wygrywa.

Zawsze możesz też skorzystać z gotowych gier planszowych rozwijających umiejętność mówienia, np. Convo Board Game, która jest częścią każdego Convo Packa w naszym sklepie.

Convo Pack: Teens

Coś innego niż tylko przygotowanie do egzaminu. Język angielski dla nastolatków to bardzo często przygotowanie do jakiegoś egzaminu. Ale ćwiczenie zadań egzaminacyjnych w końcu staje się nudne i nie zachęca do udziału. A co najgorsze, nie do końca przygotowuje uczniów do komunikacji w świecie poza klasą. Nie bój się wprowadzać ćwiczeń na komunikację, które nie do końca (albo w ogóle) przygotowują do egzaminu.

Przemycona gramatyka. Większość kursantów (zupełnie nie wiemy dlaczego…) nie lubi gramatyki. A w przypadku nastolatków, to uczucie potęguje! Jeśli tylko to możliwe staraj się unikać takich zdań: “Dzisiaj poćwiczymy sobie czas Past Simple.” Dużo lepiej jest powiedzieć: “Dzisiaj będziecie mieli okazję opowiedzieć mi o tym, co fajnego robiliście ze znajomymi w weekend.” Od razu jakoś tak przyjemniej się siedzi przy stoliku myśląc o tym robiłem w weekend niż zastanawiając się po co mi jakiś tam Past Simple.

Na tyle, na ile jest to możliwe, nie mów wprost o tym, że chcesz powtórzyć jakąś gramatykę. Po prostu poproś uczniów aby porozmawiali o swoich planach na kolejny weekend (czasy przyszłe) lub zastanowili się co by było gdyby szkoły nie istniały (tryby warunkowe). A prawidłowe struktury same nasuną się na myśl!

Convo Pack: Teens

Trochę kontrowersji. A najlepsze zostawiamy na koniec! Któż nie lubimy kontrowersji? Nastolatkowie na pewno ją uwielbiają. No bo kiedy, jeśli nie na lekcji angielskiego mogą zastanowić się nad tym czy nordic walking jest tylko dla starych? Albo podyskutować o tym, czy nauczyciel naprawdę jest niezbędny…. 😉

Convo Pack: Teens

Życzymy Wam rozgadanych lekcji!

Wszystkie zdjęcia przedstawione w tym artykule pochodzą z materiału Convo Pack: Teens, który można zakupić tutaj.

A zapisując się do newslettera TUTAJ otrzymacie dostęp do darmowych dodatków oraz próbek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *