10 pomysłów na czasy przyszłe w konwersacjach.

  • by

Future Perfect i Future Perfect Continuous to trochę takie Yeti w gramatyce angielskiego – kursanci dużo o nich słyszą, ale nigdzie ich jeszcze nie spotkali. No i przede wszystkim trochę się ich boją, bo czy oni tak do końca wiedzą jak ich używać?

Jak ćwiczyć czasy przyszłe w konwersacjach tak, żeby było miło i przyjemnie, ale przede wszystkim skutecznie i praktycznie?

Oto nasze 10 pomysłów na takie ćwiczenia. Wszystkie grafiki oraz niektóre ćwiczenia w tym artykule pochodzą z materiału Convo Grammar; Future. Jeśli korzystacie już z tego materiału, to tutaj znajdziecie dodatkowe pomysły na to, jak można go wykorzystać. A jeśli nie macie jeszcze tego zestawu, lub uczycie innego języka, to na pewno znajdziecie tutaj sporo inspiracji na swoje lekcje 🙂

Zaczynajmy!

#1 Umawiamy się na spotkanie, a przy okazji ćwiczymy wszystkie struktury potrzebne do umawiania się, czyli: Future Continuous, Present Continuous, going to. Kursanci dostają kopię kalendarza oraz 4 (lub więcej) zdjęć, którymi uzupełniają swój kalendarz – po prostu wpisują na nim nazwy czynności, które akurat mają “zaplanowane” na konkretne dni w tygodniu. Następnie w parach, lub małych grupach próbują umówić się na spotkanie. Czyli nie obędzie się bez drobnych negocjacji, bo przecież muszą znaleźć termin, który będzie pasował wszystkim!

Convo Grammar: Future

#2 Zastanawiamy się jak może wyglądać przyszłość – na podstawie zdjęć, które zachęcają do dyskusji i przemyśleń. Uczniowie dyskutują na temat tego jak, ich zdaniem dane zdjęcie odnosić się może do przyszłości, a także zadają sobie nawzajem pytania.

#3 Wróżymy przyszłość sąsiadowi z ławki. Ćwiczenie na pewno Wam znane, ale jakże przyjemne. Na podstawie kilku obrazków kursanci w parach wróżą sobie nawzajem przyszłość. Przy okazji wykorzystują Future Simple, no i oczywiście Future Perfect oraz Future Perfect Continuous.

Convo Grammar: Future

#4 Tworzymy plany działań i przedstawiamy je dzięki sekcji Situations, w której kursanci mają szansę podyskutować ze sobą, zrobić burzę mózgów dotyczącą danej sytuacji, a na koniec przedstawić swój plan działania innym kursantom. Przy okazji ćwicząc czasy Future Simple, going to, Future Continuous.

Convo Grammar: Future

#5 Dyskutujemy oraz zadajemy sobie nawzajem pytania o przyszłość. Dzięki prostym i dobrze przemyślanym pytaniom na Discussion Cards, kursanci ćwiczą wszystkie czasy przyszłe (lub wybrane). Może być to też świetny sposób na ćwiczenie zadawania pytań – po prostu każdy dodaje od siebie jedno lub dwa pytania związane z tematem na karcie.

Convo Grammar: Future

#6 Rozmawiamy o przyszłości na podstawie zdjęć, a przy okazji zastanawiamy się jak będzie wyglądała przyszłość rodzin, sportu, przyjaźni i wielu innych ważnych obszarów naszego życia. 

Convo Grammar: Future

#7 Gramy w Convo Board Game, czyli bardzo prostą w użyciu i łatwą do zmodyfikowania grę opartą o mówienie oraz zadawanie pytań w czasach przyszłych. Grę można modyfikować w taki sposób, żeby wykorzystać ją zarówno na poziomie A1, jak i C2 🙂 Zasady gry, dodatkowe karty oraz pomysły na modyfikacje znajdują się w materiale Convo Grammar: Future.

Convo Grammar: Future

#8 Przepowiadamy przyszłość – swoją, kolegi po prawej stronie, pani z Żabki na rogu i wielu innych osób (na kartach znajdują się gotowe podpowiedzi oraz zdjęcia dla pobudzenia kreatywności). A przy okazji jest to świetny sposób na trochę śmiechu na lekcjach, ale najważniejsze – ćwiczymy czasy: Future Simple, Future Perfect, going to oraz inne wyrażenia takie jak: I expect, hopefully, itp.

Convo Grammar: Future

#9 A na najniższych poziomach – układamy proste zdania lub pytania, wykorzystując karty Verb Cards, Time Expression Cards, kursanci mają szansę poćwiczyć formy czasów przyszłych, zarówno twierdzące, jak i pytające i przeczące.

#10 Wielka powtórka – czyli łączymy wszystkie karty, wrzucamy je do jednego worka, kapelusza, pudełka. Każdy kursant losuje jedną kartę (może wylosować obrazek, lub jakieś wyrażenie, albo czasownik) i na podstawie tego, co widzi, zadaje pytanie drugiej osobie. W pytaniu musi się pojawić element z karty oraz jakaś konstrukcja czasu przyszłego. Wybrana osoba odpowiada, a następnie zadaje swoje pytanie. Na wyższych poziomach możemy poprosić uczniów o kontynuowanie rozmowy przez kolejne 2, 3 lub 5 minut 🙂

I to już na tyle! Mamy nadzieję, że już teraz nie zabraknie Wam pomysłów na ćwiczenie czasów przyszłych w ciekawych i/lub praktycznych ćwiczeniach 🙂

A może dodacie coś do naszej listy?

Wszystkie zdjęcia przedstawione w tym artykule pochodzą z materiału Convo Grammar: Future, który można zakupić tutaj.

A zapisując się do newslettera TUTAJ otrzymacie dostęp do darmowych dodatków oraz próbek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *