Sod it! Czyli jak zaciekawić na wyższych poziomach.

  • by

WPIS GOŚCINNY

Marzena Zarzycka – właścicielka szkoły językowej Master Language Marzyna Zarzycka, od 15 lat lektorka języka angielskiego i miłośniczka neurodydaktyki.

Uwielbiam Marzenę i jej szkołę przede wszystkim dlatego, że to profesjonaliści w każdym calu, ale chyba jeszcze bardziej dlatego, że Marzena bardzo dba o to, żeby w jej szkole pojawiał się prawdziwy angielski. Dlatego bardzo się ucieszyłam kiedy zgodziła się napisać ten artykuł, a jeszcze bardziej, że podzieliła się swoimi pomysłami na wykorzystanie materiału Sod it! And other English colloquialisms 🙂

Szkołę Marzeny znajdziecie również na Facebooku, gdzie prowadzi fanpage Master Language oraz prowadzi najlepszą grupę dla uczących się angielskiego! Serio! Najlepiej sprawdźcie sami Oswajamy angielski.

A teraz oddaję Was już w słowa Marzeny:

Niezwykle treściwe i przepiękne graficznie materiały Sylwii uratowały mnie w momencie, gdy pandemia zamknęła nas w domach. Wszyscy stanęliśmy przed koniecznością zalogowania się do wirtualnej rzeczywistości i znalezienia nie tylko nowych rozwiązań, ale również dostosowania tych starych do cyfrowego świata. Myślę, że dla większości nauczycieli największym wyzwaniem było przekonanie uczniów, że lekcja on-line może być równie efektywna, jak spotkanie face-to-face, a przy tym wolna od ograniczeń przestrzennych. Jednak sporo zależy tu od narzędzi i zasobów, którymi dysponujemy, bo tak naprawdę nigdy nie warto ograniczać się wyłącznie do podręcznika. I tu z pomocą przychodzą nam materiały Sylwii. Korzystałam dotąd z jej dwóch propozycji: Sod it! And other English colloquialisms i Convo Grammar: Past, ale na pewno na tym nie poprzestanę. Dzisiaj zaprezentuję Wam, jak pracowałam z nimi na zajęciach on-line.

Sod it! And other English colloquialisms

Ten zestaw przydał mi się przede wszystkim w grupie na poziomie C2. Jeśli zdarzyło się Wam kiedykolwiek uczyć grupę tak zaawansowaną, na pewno wiecie, że jednym z większych wyzwań jest… zaskoczyć ich i sprawić, że otworzą usta ze zdumienia. Dzięki Sod it! udało mi się to! Sporo słów i zwrotów było im zupełnie obcych, więc pracę nad nimi podgrzewał dość spory entuzjazm. Podczas zajęć udało mi się wdrożyć wiele prostych ćwiczeń, które umożliwiły przyswojenie i utrwalenie nowego słownictwa:

  1. Guess the meaning.

Rzadko podaję nową wiedzę na tacy, bo wierzę w moc wysiłku poznawczego. Na ekranie pokazuję zestaw kilku lub kilkunastu słów/wyrażeń z Colloquialism Card i następnie każdy wybiera słowo, które zna lub z którym ma jakieś skojarzenia i próbuje je zdefiniować. Często już na tym etapie rodzi się dyskusja w grupie, a jeśli nie – prowokuję ją.

Sod it! And other English colloquialisms.
  1. Search the meaning.

Wciąż nie podaję znaczeń, a zachęcam uczniów do wybrania słowa lub słów, które najbardziej ich intrygują i poszukania ich definicji przy pomocy np. telefonu. Ewentualnie rozdzielam wszystkie wyrażenia z ekranu między uczestników grupy, jeśli chcę, żeby przyswoili ich więcej.

  1. Cheat your colleague.

To ćwiczenie zawsze przysparza najwięcej radości, ponieważ uczniowie mają w nim szansę wykazać się sprytem. Gdy już wiedzą, co oznaczają wybrane lub przydzielone słowa, mają za zadanie stworzyć dwie dodatkowe fałszywe definicje, które następnie przedstawią kolegom wraz z definicją właściwą. Inni uczestnicy grupy mają za zadanie odkryć prawdziwą naturę słowa/wyrażenia. Bardzo lubię ten typ ćwiczenia i stosuję go w przeróżnych wersjach, dlatego że uczniowie zawsze bardzo się w nie angażują.

  1. Ask the question.

Gdy już słowa/wyrażenia i ich znaczenia są wszystkim znane, uczniowie układają z nimi pytania i zadają je sobie nawzajem. Można również podeprzeć się pytaniami Sylwii z Question Cards, Conversation Cards albo Multiple Choice Cards. Zawsze zachęcam i prowokuję swoich uczniów do zadawania pytań i inicjowania dyskusji między sobą, starając się tym samym wyeliminować/zmniejszyć rolę nauczyciela.

Sod it! And other English colloquialisms.
  1. Find synonyms or similar expressions.

Na tym etapie uczniowie już najczęściej przyswoili jakieś skojarzenia z nowo poznanymi słowami/wyrażeniami, które następnie próbują umiejscowić w swoich systemach językowych. Zwykle dyskretnie sprawdzam czy robią to poprawnie, prosząc ich o dopasowanie do nowych słów synonimów lub podobnych wyrażeń, które dobrze znają. Dzięki temu orientuję się, jak blisko są sedna i mam ewentualnie możliwość skorygowania błędów w rozumieniu.

Convo Grammar: Past

Z tym Covo Packiem pracowałam z grupami na poziomach B1-B2, również on-line i korzystałam z nich na początku zajęć w ramach rozgrzewki. Przed końcem roku szkolnego udało mi się zastosować dwa rodzaje ćwiczeń:

  1. Test your colleague.

To proste ćwiczenie, które pomaga przypomnieć i utrwalić czas przeszły czasowników.

Na ekranie udostępniam Verb Cards lub Phrasal Verb Cards, na których znajdują się bezokoliczniki. Jeden uczeń tworzy z wybranym czasownikiem pytanie i wybiera drugiego ucznia, który odpowiada na nie, używając już oczywiście właściwej (lub niewłaściwej) formy czasu przeszłego. Zdarza się, że moi uczniowie uciekają się do podstępu i celowo formułują odpowiedź przeczącą, by uniknąć używania formy przeszłej. Tak naprawdę bardzo cenię tę kreatywność i nigdy nie domagam się postępowania według schematu.

Convo Grammar: Past
  1. Build the story together.

To jedno z moich ulubionych ćwiczeń na utrwalanie form czasu przeszłego. Wspomogłam się tutaj paskami ze zdaniami Ask & Explain od Sylwii i użyłam ich jako starterów. Jeden uczeń zaczyna historię, wybierając jedno ze zdań z paska np. I couldn’t speak and my arms were really cold. Następny uczeń dokłada do tego kolejne zdanie w czasie przeszłym, już wymyślone przez siebie, następny kolejne, aż każdy w grupie dołoży swoją cegiełkę i wspólnymi siłami powstanie historia niezwykle ciekawa, choć zazwyczaj nieco… ekscentryczna. Śmiechu przy budowaniu takiej historii jest co nie miara. Aha, pilnuję, by między zdaniami używali właściwych linking words.

Convo Grammar: Past

Nieco trudniejszą alternatywą tego ćwiczenia może być budowanie historii np. z 5 pasków z Ask & Explain, a zadaniem uczniów jest wymyślenie i „włożenie” między każdy pasek takiego zdania, by historia była spójna i logiczna.

Mam nadzieję, że przydadzą Wam się moje pomysły. Korzystałam z nich on-line, w grupach na poziomach B1-C2. Materiały od Sylwii pomogły mi realizować najważniejsze dla mnie w uczeniu cele: budowanie autonomii ucznia, eliminowanie roli nauczyciela, samodzielne inicjowanie przez ucznia komunikacji, współpracę.

Marzena Zarzycka

Marzena, jeszcze raz bardzo Ci dziękuję za podzielenie się fantastycznymi pomysłami! 


Wszystkie Convo Packi oraz pozostałe materiały znajdziecie w naszym sklepie: Twofold

A zapisując się do newslettera TUTAJ otrzymacie dostęp do darmowych dodatków oraz próbek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *