The Art of Asking… czyli sposoby na zadawanie pytań.

  • by

WPIS GOŚCINNY

Dzisiaj na blogu goszczę lektorkę petardę o niesamowitym poczuciu humoru 🙂 Znacie Dianę i jej Wymowne Wtorki i Brzydkie Słówka?

Diana, dziękuję że znalazłaś czas na ten wpis! Jest mi ogromnie miło gościć Cię w moich progach 🙂

Diana Gierwatowska – nauczycielka języka angielskiego z ośmioletnim stażem. Specjalizuje się w nauczaniu osób dorosłych (i bardzo dorosłych😉) oraz dzieci w wieku do lat 7-miu. Autorka bloga byDiana bout English, na którym dzieli się pomysłami na lekcje angielskiego w grupach wiekowych wspomnianych powyżej. Nieoszlifowany diament aktorstwa😉: występuje w filmach udostępnianych na kanale YouTube: byDiana bout English. 

Panowie, wiemy że będziecie pytać, więc uprzedzamy- mężata i dzieciata! 

Dianę znajdziecie oczywiście również na Facebooku: byDiana bout English oraz Instagramie: @bydiana_boutenglish

A teraz przekazuję Was już w jej słowa  🙂

Spotkał mnie ogromny zaszczyt, zostałam poproszona o napisanie wpisu gościnnego dla Sylwii, co też uczyniłam. Efekt mojej pracy znajduje się przed Waszymi oczyma.

Zapraszam do zapoznania się z wpisem, w którym przedstawię Wam 10 sposobów na trenowanie umiejętności zadawania pytań w trakcie pracy z Convo Packami

Poniżej pozostawiam instrukcję na zajęcia grupowe. W przypadku zajęć indywidualnych wystarczy by lektor wcielił się w rolę drugiego kursanta (tylko nieco przemądrzałego😉) i voila!

Pod koniec wpisu pozostawię również podpowiedzi w jaki sposób możecie zadbać o poprawność zadawanych pytań w trakcie zajęć online i offline.

Hope you’ll enjoy it! Let me know.

1. Ask for details 

Korzystając z sekcji DISCUSSION któregokolwiek z Convo Packów zachęcam studentów do zadania 2-3 pytań szczegółowych jako uzupełnienie pytania dostępnego w materiałach.

Convo Pack: Elementary

2. Ask about the people in the photo

Podczas pracy z obrazkami dostępnymi w którymkolwiek z Convo Packów jeden z kursantów zamienia się w eksperta, który posiada tajemną wiedzę na temat osób znajdujących się na omawianym zdjęciu. Drugi kursant zadaje 3-5 pytań na temat jednej z osób (jej życia prywatnego, zawodowego, przeszłości, planów na przyszłość…).

Convo Grammar: Past

3. Ask about the topic introduced

Korzystając z Convo Pack: Online w ramach rozgrzewki po przedstawieniu kursantom wybranego na dany dzień tematu proszę każdego o wymyślenie kilku pytań powiązanych z tematem. Niekiedy ustalamy czas przeznaczony na wymyślenie pytań, np. 2 minuty. Po upływie tego czasu sprawdzamy, któremu kursantowi udało się zapisać najwięcej POPRAWNYCH pytań. 

Następnie całą grupą bądź w dwójkach/parach studenci omawiają wymyślone przez siebie pytania starając się w trakcie rozmowy dodawać pytania szczegółowe bazujące na odpowiedzi udzielonej przez partnera.

Convo Pack: Online

4. Use the word/phrase

Korzystając z sekcji z pojedynczymi słowami bądź frazami dostępnej w większości packów zachęcam studentów do stworzenia kilku pytań z wybranymi słowami i omówienia ich z partnerem.

Dzięki temu trenujemy nie tylko zadawanie pytań, ale również utrwalamy poznane słownictwo. 

Sod it! And other English colloquialisms

5. Ask about it!

Dzielę grupę na zespoły. Jedna osoba z zespołu losuje słowo. Reszta zespołu zadaje pytania mające doprowadzić ich do zgadnięcia, o jakie słowo chodzi. 

Możemy grać w wersję, w której kursanci zadają pytania zamknięte bądź otwarte. 

Grając online korzystam z czatu, przez który wysyłam wybrane słowo do odpowiedniego kursanta.

Poziom trudności gry dostosowuję do poziomu zaawansowania kursantów. W grupach początkujących mogę np. podać kategorię, do której słowo należy np. FAMILY

Convo Pack: Elementary

6. Reverse taboo

Odwrócone taboo- zasady podobne jak w punkcie piątym. 

Dzielę grupę na drużyny. Jedna osoba losuje kartę, kolejne starają się zgadnąć zapisane na niej hasło zadając odpowiednie pytania. Osoba trzymająca kartę odpowiadając nie może użyć zakazanych słów.

Convo Pack: Work
Convo Pack: Food

7. Role- play upgrade

Korzystając z kart ROLE PLAY dostępnych w większości packów zachęcam studentów do zadania kilku dodatkowych pytań poza tymi podanymi. Druga osoba zmyśla odpowiedzi.

Convo Pack: Work

8. Which photo? 

Kursant wybiera jedno ze zdjęć ze strony. Reszta kursantów wypytuje o szczegóły zdjęcia chcąc dowiedzieć się, o które chodzi.

Oczywiście mamy zakazane pytanie: Which photo did you choose 😉

Convo Pack: Food

9. Difficult situation 

Pracując z sekcją SITUATION, znajdującą się w Convo Pack Online, wybieram jednego studenta, który ma za zadanie utrudnić innym życie poprzez zadawanie niewygodnych pytań.

Convo Pack: Online

10. Controversial opinion 

Korzystając z sekcji CONTROVERSIAL proszę jednego kursanta by wcielił się w rolę osoby zgadzającej się z podanym zdaniem, drugiego nie zgadzającej się. Kursanci starają się przekonać partnera do zmiany zdania poprzez zadawanie pytań.

Convo Pack: Food
Convo Pack: Online

Moje sposoby na skuteczną pracę:

  • Pracując stacjonarnie w grupie proszę studentów o zapisywanie każdego pytania na uprzednio rozdanych wycinkach kartki. Pod koniec zajęć, gdy uczniowie dyskutują dwójkami zbieram kartki i sprawdzam poprawność zapisanych na nich zdań. Odkładam na bok zdania błędne, by przed zakończeniem lekcji omówić je wspólnie ze studentami. 
  • Podczas zajęć online, proszę studentów o wysyłanie mi w wiadomości prywatnej przez czat wymyślonych przez nich zdań. Następnie powtarzam procedurę przedstawioną powyżej. 
  • Pracując w grupie 3-osobowej bądź większej zachęcam studentów do robienia notatek na temat odpowiedzi partnera. Następnie zamieniam pary i zadaniem studentów jest dowiedzieć się jak najwięcej na temat poprzedniego partnera osoby z którą rozmawiają, oczywiście również poprzez zadawanie pytań.

To wszystko co dziś dla Was przygotowałam!

Dajcie znać, czy uważacie artykuł za przydatny, będzie mi ogromnie miło, doprowadzenie go do tego stanu zajęło mi sporo czasu (mniej więcej tyle co budowa Chińskiego Muru)😉

A może macie swoje sposoby na pytania? Napiszcie w komentarzu, chętnie je poznam!

Besos

D.

Diana, jeszcze raz ogromne dzięki za podzielenie się tyloma pomysłami! 🙂


Wszystkie Convo Packi oraz pozostałe materiały znajdziecie w naszym sklepie: Twofold

A zapisując się do newslettera TUTAJ otrzymacie dostęp do darmowych dodatków oraz próbek.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *